Latvijā un pasaulē dārgākā tēja

Ikviens tējas mīļotājs būs piedzīvojis situāciju, kad liekas, ka viss ir nogaršots, taču gribas, ko vairāk. Attiecībā uz tējām horizonts ir ļoti plašs, jo tēju klātsts ir bezgalīgs. Tiesa, ja pieturamies pie tradicionālās tējas definīcijas, kādu to apskatījām iepriekšējos rakstos, tad tējas klāsts būtisksi sašaurinās.

Pasaulē publiski zināmā dārgākā tēja saucas Da Hong Pao (lav. liels sarkans halāts). Tēja tiek iegūta tikai vienā reģionā, klostera Tyansin tuvumā un tējas koku vidējais vecums ir 350 gadi. Leģenda vēsta, ka viena no Minga dinastijas imperatora māte tika izārstēta ar tēju, kas tika iegūta klostera tuvumā. Kā pateicību imperators nosūtīja asins sarkanu audumu ar ko apklāt krūmus. Jāpiebilst, ka sarkanā krāsa Ķīnā ir imperatora krāsa un attiecīgajā laika posmā bija ļoti dārga. Lai kāda arī nebūtu leģenda, tējas eksperti ir vienisprātis par šīs tējas īpašo kvalitāti un garšas buķeti.

Tiesa, tējas koka ievērojamais vecums ir tikai viens no faktoriem. Milzīgais pieprasījums ir otrs faktors. Pasaulē šobrīd ir daudzi bagāti vai ļoti bagāti cilvēki, kas gatavi izlietot daudz līdzekļus, lai nobaudītu, ko eksotisku. Dahunpao tēju var iegūt ne vairāk kā 500 g gadā, kas ir daudz priekš viena tējas baudītāja, bet maz, ja ir liela konkurence. Salīdzinoši 2005. gadā 20 grami tējas tika pārdoti par 24 tūkstošiem dolāru, bet kilograma cena pārsniedz miljons eiro. Šajā brīdī kļūst skaidrs, ka šī tēja ir pieejama tikai ļoti turīgiem, bagātiem vai trakiem cilvēkiem. Latvijas iedzīvotāju vidējā alga neto ir 500 – 700 eiro, līdz ar to ir skaidrs. Īstermiņa kredītus šādai vajadzībai nav vērts izmantot, bet ieķīlāt mājokli, lai nobaudītu tēju neviens nevēlēsies. Latvijā dārgākās tējas, kas tiek pārdotas Rīgas tējas bodītēs nemaksā vairāk par tūkstots eiro kilogramā un arī tas jau ir ļoti, ļoti daudz.

Ņemot vērā augsto pieprasījumu, uzņēmīgi cilvēki cenšas pavairot Da Hung Pao, jo tā ir viena no vecajām šķirnēm. Diemžēl šos cilvēkus gaida vilšanās, jo da hung pao tējas krūmu nevar padarīt vecu, var tikai iegūt jaunus stādiņus, kas sāks dot ražu pēc vairākiem gadiem. Protams, ne visi cilvēki ir pietiekami zinoši, lai noteiktu vai tirgū tiek piedāvāta autentiska tēja. Rezultātā pastāv iespēja, ka, pērkot pasaulē dārgāko tēju, Jūs nopērkat parastu tēju, kuras garša, iespējams, ir vien attālināti līdzīga īstajai da hung pao. No otras puses, pasaulē nav daudz cilvēki, kas spēj sajust īpašas tējas garšas buķetes īpatnības. Visi pārējie tikai izliekas un par labu novērtē to, ko viņiem saka kāds profesionālis vai pseido profesionālis. Tas nozīmē, ka cilvēkiem, kas vēlas gūt baudījumu no tējas īpašībām nav vajadzība pēc pasaulē dārgākās tējas vai jebkuras dārgas tējas. Daudz lielāka nozīme būtu jāpievērš piemērortas atmosfēras radīšanai, skaistiem traukiem, tējas servīzei, mūzikai. Ja Jums ir lieki pāris tūkstoši eiro, izmantojiet naudu citiem mērķiem. Ja naudas nav, nevajag ņemt aizdevumu, lai iedzertu tēju. Labāk ieguldiet līdzekļus sevis attīstībā vai uzlabojiet dzīves kvalitāti kādam citam, kam tas ir tiešām nepieciešams.